Dane historyczne dotyczące gumy do żucia

Dane historyczne dotyczące gumy do żucia (lub oś czasowa) – pierwsza wyprodukowana guma do żucia, pierwsza o smaku, pierwsza guma do żucia z bąbelkiem, guma do żucia o wydłużonym czasie trwania, tutti-frutti, pierwsza guma do żucia wybuchająca, czy guma do żucia bez cukru, guma do żucia dentystyczna.

XIX wiek | XX wiek | Okres II wojny światowej | Okres powojenny | XXI wiek | Dziś – zdrowe gumy do żucia

Dane historyczne dotyczące gumy do żucia

Ponad 9000 lat temu – istnieją dowody, że niektórzy ludzie północnej Europy żuli smołę z kory brzozowej.

9000 lat – lata 40. XIX wieku – wiele narodów bezpośrednio z naturalnych źródeł żuło pewne poprzedniki gum do żucia – starożytni Majowie żuli substancję zwaną chicle (z drzewa sapotilla), Aztekowie również używali chicle.

XIX wiek

Lata 40. XIX wieku – W Ameryce Północnej rdzenni mieszkańcy żuli smołę sosnową, ta praktyka utrzymywała się także wśród europejskich osadników, którzy ich naśladowali – być może jak John Curtis.

1848 – pierwsza wyprodukowana i sprzedana guma do żucia – John Curtis wyprodukował i sprzedał pierwszą komercyjną gumę do żucia o nazwie Maine Pure Spruce Gum.

1871 – pierwsza o smaku guma do żucia – Thomas Adams stworzył gumę do żucia o smaku lukrecji o nazwie „Black Jack”. Pierwsza guma do żucia o smaku. To przyczyniło się do odkrycia innych nowych smaków gum do żucia.

1880 – John Colgan wynalazł sposób, aby wydłużyć smak gumy do żucia podczas żucia. Smakowała lepiej i dłużej.

1881 – Thomas Adams opatentował maszynę do wytwarzania gumy do żucia. Maszyna przyspieszyła produkcję wielu produktów.

1888 – Thomas Adams zaczął sprzedawać pierwszą gumę do żucia z automata o nazwie Tutti-Frutti. Automaty były umieszczone na stacji metra w Nowym Jorku.

1892 – Pierwszy marketing z gumami do żucia. Pan Wrigley dołączył dwa darmowe opakowania gumy do żucia do proszku do pieczenia. Dzięki tej kampanii sprzedażowej udało się zwiększyć ilość sprzedanych produktów.

XX wiek

1906 – Frank Fleer wynalazł pierwszą różową gumę do żucia Blibber-Blubber do dmuchania baniek. Podobno była zbyt lepka i łatwo pękała.

1907 – amerykański wynalazca Carleton Ellis jako pierwszy wpadł na pomysł żucia gumy z nikotyną (złożył patent). To ta sama osoba, która wynalazła margarynę, poliestry i trwałe farby do domu. Opracował projekt gumy do żucia zawierającej nikotynę, którą mieli używać żucacze tytoniu – jednak jego patent nie był wykorzystywany na tyle, aby przyczynił się do produkcji.

1928 – Walter Diemer, poprawiając recepturę Franka Fleera, wynalazł nową różową gumę Double Bubble, która była również przeznaczona do dmuchania baniek (tzw. podwójna bańka). Guma była mniej lepka, nie kleiła się do twarzy, a jednocześnie łatwiej się rozciągała.

Okres II wojny światowej

1939-1945 – Podczas II wojny światowej doszło do istotnej zmiany produkcji gum do żucia poprzez zastąpienie naturalnej bazy gumowej „chicle” bazą syntetyczną. Z tego powodu gwałtownie wzrósł międzynarodowy eksport gum do żucia. Drzewa sapodilli, które produkowały chicle, zaczęły cierpieć z powodu nadmiernego wykorzystywania. Producentom trzeba było więc opracować alternatywę, która zastąpiła naturalne chicle. To doprowadziło do rozwoju syntetycznej bazy gumowej i nowych metod produkcji, które utrzymały się również po II wojnie światowej.

1944 – Mężczyzna z Pensylwanii stracił kilka zębów podczas żucia, gdy jego eksperymentalna guma nagle wybuchła. Być może to był początek powstania żuciających gum do żucia.

Okres powojenny

1950 – W latach 50. konsumenci w Ameryce zaczęli bardziej dbać o swoje zdrowie. Doprowadziło to do stworzenia gumy do żucia bez cukru (sugarfree gum). Pierwotny pomysł rzekomo należał do dentysty Dr. Petrulisa. Te gumy „zatwierdzone przez dentystów” zawierały amoniak (amoniak). Ta substancja działała przeciwko kwasom, które prowadzą do próchnicy. Dr. Petrulis sprzedał swoją firmę gigantowi gumy Williamowi Wrigley Company. Pod koniec lat 60. wprowadzili pierwszą gumę do żucia bez cukru o nazwie Blammo. Te gumy zalecają zarówno lekarze dentystyczni, jak i higieniści dentystyczni jako część higieny jamy ustnej. Zdrowe gumy do żucia są zalecane przez izby stomatologiczne na całym świecie.

1951 – Spółka Topps Company przywróciła popularność gumie do żucia, dodając do opakowania karty baseballowe, zastępując wcześniejszy prezent pojedynczym papierosem. Dzieci i rodzice to polubili. To prawdopodobnie doprowadziło do dodawania różnych rzeczy do gum do żucia, takich jak dowcipy, obrazki, naklejki.

1967 – Szwedzki inżynier chemiczny Dr. Ove Fernö, który prawdopodobnie nie widział patentów Ellisa, stworzył prototyp, który stał się udaną gumą do żucia z nikotyną NICORETTE. Minęło 60 lat od zarejestrowania patentu (1907) amerykańskiego wynalazcy Carletona Ellisa, który opracował projekt gumy do żucia zawierającej nikotynę [1]

1975 – Fińska marka gumy Jenkki wprowadziła pierwszą gumę do żucia na świecie, zawierającą ksylitol. Guma ksylitolowa została wynaleziona w Turku w Finlandii. Ksylitol pierwotnie pozyskiwano z brzóz. Dziś gumy są dostępne w wielu smakach, w tym mięty pieprzowej, eukaliptusa, cytryny, tutti frutti, truskawki.

XXI wiek

Współczesność – obecnie istnieje setki smaków gum do żucia, wiele rodzajów o różnych zastosowaniach, począwszy od gum leczniczych po te, które barwią zęby. Gumy do żucia produkowane są z wielu różnych składników (składniki gum do żucia), takich jak pepsyna, nikotyna, itp.

Współczesna era – obecnie wielu ludzi zaczyna bardziej zastanawiać się nad swoim zdrowiem. To oznacza, że zwracają uwagę na skład spożywanych produktów. Okazało się, że niektórzy producenci gum do żucia używają składników, które nie powinny się w nich znajdować, zwłaszcza dla dzieci, które są najczęstszymi konsumentami gum do żucia.

Dziś – zdrowe gumy do żucia

Zdrowe gumy do żucia – tak nazywane są gumy do żucia o lepszym składzie, które zaczynają pojawiać się także na polskim rynku. W Stanach Zjednoczonych i ogólnie na zachodzie istnieją od kilku lat. To zależy tylko od klienta, jaką ścieżkę wybierze. Zdrowe gumy do żucia to nie tylko gumy „dla optymistów” – to gumy bez dodatku cukru, nie zawierające kontrowersyjnych dodatków gum do żucia.

Źródła artykułu

Scroll to Top