Podczas wyzwolenia zachodnich Czech w czasie II wojny światowej amerykańscy żołnierze rozdawali gumy do żucia. Był to jeden z pierwszych kontaktów naszych ludzi w ówczesnej Czechosłowacji z gumami do żucia. Czy to prawda, czy fałsz, że gumy do żucia zostały wynalezione w USA? Czy to rzeczywiście był jeden z pierwszych kontaktów naszych ludzi z gumami do żucia podczas II wojny światowej, czy wcześniej?
Prawda czy fałsz?
Jak można przeczytać w artykule „Historia gum do żucia„, pochodzenie gum do żucia sięga znacznie głębiej niż w USA. Pierwsza forma gum do żucia została znaleziona około 9 000 lat temu w północnej Europie.
Złota era gum do żucia
Jest to więc fałsz. Gumy do żucia nie zostały wynalezione w USA. Jednak możemy z pewnością powiedzieć, że USA były złotym źródłem dla ich rozwoju (więcej informacji w artykule „Okres świetności gumy do żucia„).
Wszystko zaczęło się w latach 40. XIX wieku, kiedy John Curtis wyprodukował pierwszą komercyjną gumę do żucia i założył pierwszą fabrykę. Potem było już jak po maśle.
Kolejną kluczową postacią był Thomas Adams, który przesunął rozwój gumy do żucia o kawałek dalej, przypadkowo używając nowego surowca „chicle” – uzyskał dzięki temu nietypową cechę – rozciąganie gumy do żucia od ust na nietypową odległość i z czasem udało mu się również nadać gumie do żucia smak. Następowało wiele innych osobistości, które przyczyniły się do przesunięcia rozwoju, zbliżając gumę do żucia do dzisiejszej postaci. Ale to już inna historia.
* Czy to był jeden z pierwszych kontaktów Czechów z gumami do żucia, czy wcześniej? Więcej dowiesz się w artykule – Pierwsze gumy do żucia w Czechach.